Ogłoszono nominacje do Złotych Globów

Ogłoszono nominacje do Złotych Globów

W Los Angeles przyznano nominacje do filmowych nagród – Złotych Globów. Same nagrody zostaną wręczone w styczniu. W kategorii najlepsza muzyka nominowany został polski kompozytor Jan Kaczmarek, za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel”.

Najwięcej, bo 7 nominacji zdobył amerykański film przygodowy „Sideways”, łączący elementy dramatu, komedii i filmu drogi. Jego youjizz bohaterami są dwaj 30-latkowie. Przed ślubem jednego z nich wyruszają w podróż po Kalifornii, zastanawiając się nad wyborem życiowych dróg.

6 nominacji przyznano dramatowi biograficznemu „Lotnik” Martina Scorsese. Szanse na zdobycie Złotych Globów dla aktorów otrzymali Leonardo DiCaprio, Johnny Depp, Scarlett Johansson i Nicole Kidman.

Nominacje w kategorii najlepszy film dramatyczny otrzymały filmy: „The Aviator”, „Million dollar baby” Clinta Eastwooda, „Marzyciel” Marca Forstera, „Closer”, „Hotel Rwanda” i „Kinsey”.

W kategorii komedia lub musical do Złotych Globów nominowano „Sideways”, „Zakochany bez pamięci”, „Ray”, „Upiór w operze” oraz film youporn rysunkowy „Iniemamocni”.

Nominację za reżyserię otrzymał między innymi Clint Eastwood za film „Million Dollar Baby”.

Złote Globy to nagrody przyznawane przez Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, które skupia 90 dziennikarzy filmowych spoza Stanów Zjednoczonych. Laureaci Złotych Globów uważani są za głównych kandydatów do Oscarów.